Filtresiz Termik Santrallerde Yeni Gelişme

Filtresiz Termik Santrallerde Yeni Gelişme

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bacası olmayan ve çalışamaz haldeki termik santraller, 2020 Ocak ayından itibaren işletilemeyecek. 

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, mecliste hazırlanan termik santrallerle ilgili yasayı veto etmesi, hazırlanan kanun tasarında değişiklik yapılmasına neden oldu. Kanunda termik santrallere filtre takılmadan faaliyetlerini sürdürmesi öngörüyordu. Türkiye’de bulunan ve konuyla ilgili olan 13 termik santralden 10 tanesinin işletilmemesi durumu söz konusuydu. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptığı açıklamada, “Yıl sonunda hangi santrallerin hazır olduğu ve hangilerinin olmadığı netleşecek. Ancak yine de bacası ve filtresi olmayan tüm termik santraller işletilemez hale getirilecek. Çalışamaz durumda olanlar içinde aynı şey geçerli olacak” İfadelerine yer verdi. 

Bu Günlerde Konunun Netleşmesi Bekleniyor


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Şu anda kapsama giren 13 adet termik santral var. Bunlardan 3 tanesinde bir sorun göremedik. Diğerleri ise eşit seviyede değil. Bir kısmı yatırımlarına başladı ve dönüşüm işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Bir kısmı da henüz yatırım yapmaya başlamadı. Biz bakanlık olarak hepsini eşit seviyede değerlendirmiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tesis sahipleriyle arkadaşlarımız görüşüyor. Süratle eksikliklerin giderilmesi ve çevre uyumunun sağlanmasını arzu ediyoruz. İşin bir başka boyutu da enerji arz güvenliği ile ilgili. Ülkemizde bir şekilde bu santrallerden çalışamayacak durumda olanlar olursa onların yerine çalışabilecek kurulu güçlerimiz bulunuyor. Özellikle doğalgaz santrallerimiz bu açıdan yeterli kapasiteye sahip. Ülkemizde bu süreçte enerji arz güvenliği açısından bir sıkıntı yaşamadan süreci en iyi şekilde tamamlayacağız. Çevreyi koruma ve kollama dengesi içerisinde bu çalışmalarımız devam edecek. Yıl sonuna kadar hangi santraller hazır, hangileri değil bu konular netleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Ek süreyle ilgili sorulan sorulara yanıt veren Fatih Dönmez açıklamasında, “Çevre mevzuatında bu işe ilişkin standart düzenlemeler varsa süreler kapsamında değerlendirilecek. Bacası olmayan ve çalışamaz durumda olanlar Ocak 2020 tarihinde işletilemez hale getirilecek. Bazılarının ise bacaları var ancak bu tesislerin ciddi anlamda rehabilitasyona ihtiyacı var. Yeni standartlara göre emisyon değerlerine göre bir uyum sürecine ihtiyaç bulunuyor. Bunların hepsi çevre bakanlığı ile birlikte değerlendirilecek. Bu kapsamda bizim için kritik konu bir arz güvenliği sorunu ve amacımız ülkeye sıkıntı yaşatmamak. Daha önceden aldığımız tedbirler doğrultusunda bu konuda herhangi sıkıntı yaşatmadan bu süreci tamamlamayı hedefliyoruz. Şu anda sayı vermek doğru olmaz. Ancak önümüzdeki günlerde gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağız” ifadelerine yer verdi.

Okunma Sayısı: 888

  • PAYLAŞ :

Filtresiz termik santraller Termik santraller Veto

Benzer Haberler