EUAŞ Internatıonal ve Rolls-Royce İşbirliği

EUAŞ Internatıonal ve Rolls-Royce İşbirliği
EUAS International ICC, ekonominin sağlıklı gelişimi için kompakt nükleer güç santrallerinin teknik, ekonomik ve hukuki uygulanabilirliği ile birlikte üretim imkanlarını değerlendirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı. Yapılan bu mutabakat zaptı yönünde sağlanacak çalışma, düşük karbonlu enerji sistemlerinin ilerletilmesi için yardımcı olacak ve Birleşik Krallık ile Türkiye Cumhuriyeti’nin arasında ki ilişki için olumlu bir etki oluşturacak. İmzalanan bu zapt; konsorsiyuma ait güç santralinin kurulması için teknik, lisanslama, ticari ve yatırım ile ilgili hususların, muhtemel inşa süreçlerinin ve Türkiye ile global pazar potansiyelinin incelenmesini taahhüt ediyor.

Tasarlanan bu konsorsiyum; Assystem, BAM Nuttall, Laing O’Rourke, National Nuclear Laboratory (NNL), Rolls-Royce, Atkins, Jacobs, The Welding Institute (TWI) ve Nuclear AMRC'den oluşuyor.

Rolls-Royce konsorsiyum direktörü David Orr konuyla ilgili olarak, “Gezegenimizin en zorlu sorunu olan iklim değişikliğinin aynı zamanda önemli bir ekonomik fırsata çevrilmesi mümkündür. Ekonomik ve kurulumu hızlı olan güç santralimiz, bölgede on binlerce kişiye iş imkânı yaratacak. Bu proje ayrıca, onlarca yıl boyunca refahı ve yaşam kalitesini artıracak cazip bir yatırım.” dedi.

Konuşmanın devamında “Türkiye'nin yerel ve bölgesel nükleer enerji fırsatları inanılmaz derecede heyecan verici. Konsorsiyumumuza ait güç santralinin Türkiye'de enerji, ekonomi ve sanayi hedeflerini nasıl destekleyeceğini araştırmak için sabırsızlanıyoruz.” 

EUAS International ICC CEO'su Yahya Yılmaz Bayraktarlı ise, “Vizyonumuz, nükleer güç ile enerjide kaynak çeşitliliğini sağlamak. Biz ekonomik büyümeye ve sosyal refaha katkıda bulunan sürdürülebilir bir nükleer sanayiyi geliştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye, uluslararası ortaklarıyla hâlihazırda daha büyük ölçekli nükleer güç santralleri geliştiriyor. Rekabetçi fiyat oluşumu bizim için önemli bir gösterge. Küçük modüler reaktörlerin uygulanabilirliği, sürekli olarak izlediğimiz bir araştırma ve geliştirme konusu.” dedi.

Oluşan Bazı Sorunlar Sayılmayacak 

Kompakt güç reaktörlerinin bileşenleri, ilgili sahalara gönderilmeden önce, fabrikalardaki standart bölümlerde üretilecek ve hava koşullarına dayanıklı bir kubbe içerisinde sahada hızlı bir şekilde montaj edilecektir. Bu şekilde, hava koşullarına bağlı aksaklıklar bertaraf edilerek maliyetler düşürülecek ve çalışanlar için mükemmel çalışma koşulları sağlanacaktır. Ayrıca bileşenler için modern ve gelişmiş üretim süreçleri kullanılması kademeli olarak artan verimlilik tasarrufları sağlayacak. Bu işlemler sonucunda, daha düşük başlangıç maliyeti, daha kısa ve daha öngörülebilir inşaat ve işletmeye alma süreleri sağlanacak. Türk enerji sektörü ile Rolls-Royce arasındaki iş birliği, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak bir tedarik zinciri çalışmasının yapıldığı 2013 yılından bu yana devam ediyor.

Okunma Sayısı: 1295

  • PAYLAŞ :

Nükleer güç EUAS enerji

Benzer Haberler