15 Haziran'da Türkiye'nin İlk Entegre Güneş Paneli Fabrikasının Üretimine Başlanacak

15 Haziran'da Türkiye'nin İlk Entegre Güneş Paneli Fabrikasının Üretimine Başlanacak
Türkiye'nin ilk entegre güneş paneli fabrikasının 15 Haziran'da Ankara'da üretime başlayacağı söylendi. Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim AŞ Genel Müdürü Ahmet Taşkın, Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu Solar İstanbul Güneş Enerjisi, Enerji Depolama, Elektrikli Ulaşım ve Dijitalleşme Fuarı ve Konferansı'nda basına yapılan açıklamada, Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali projesi olan Konya Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nin panellerini üretmek üzere Ankara'da üretim fabrikası kurduklarını söyledi.

Kurulacak fabrikaların sadece  güneş  üretmeyeceğine  dikkat  çeken  Taşkın, konuşmalarına şu  şekilde  devam etti: "Fabrikamız, ingot, wafer, modül ve hücre üretimini de kapsayacak şekilde 4 birimden oluşan bir kompleks olacak. Fabrikanın yapımı devam ediyor. 15 Haziran itibarıyla tüm birimler faaliyete geçmiş olacak. Şu anda makinelerin bir kısmı geldi, bir kısmı yolda, bir kısmının da imalatı bitmek üzere. 15 Haziran'a kadar tüm kurulum işlemleri tamamlanıp ilk üretim başlayacak. İlk 3 yıl üreteceğimiz tüm panelleri kendimiz kullanacağız. Fabrikamızı dünyadaki en üst teknolojiye uygun olarak kurduk."

Projeler

Ahmet Taşkın, iç ve dış piyasalara yönelebilmek için yeni Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) projelerinin açıklanmasını beklediklerini söyledi.

Enerji  ve Tabii  Kaynaklar Bakanlığının bu alandaki  çalışmalarını da takip  ettiklerini vurgulayan Taşkın: "Mini YEKA'ların da Türkiye'deki güneş enerjisi sektörünü canlandıracağını düşünüyoruz. Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde güneş enerji potansiyeli çok yüksek. Bu ülkelerin ekonomileri petrole dayalı olarak yürüyor ancak petrolün sonunun bir gün geleceğini kendileri de biliyor. Bu nedenle güneş enerjisi alanında büyük yatırımlar açıklıyorlar. Önümüzdeki dönemde güneş enerjisi alanında Kuzey Afrika ve Orta Doğu pazarı çok canlı olacak. Dolayısıyla biz de pazarımızı bu bölgeleri kapsayacak şekilde planlıyoruz."

Çin Elektronik Teknolojisi Grubu Şirketi'nin (CETC) fabrikayı kurduğunu dile getiren Taşkın, anahtar tesliminden sonra şirketin 2 yıl boyunca fabrikanın işletmesine de teknik katkı sağlaması için anlaştıklarını anlattı. Taşkın, CETC'nin Çin'in elektronik alanında projeler geliştiren, imalat yapan en büyük şirketlerinden olduğunu vurgulayarak, "Şirketin yıllık 30 milyar dolar cirosu var. Çin'in ilk uydusunu, radar uçaklarını, güdümlü füzelerini yapan şirket. Bu anlamda doğru bir seçim yaptığımızı görüyoruz. Projemiz çok iyi gidiyor. Hedeflediğimiz gibi 15 Haziran'da ilk yerli üretimi gerçekleştirmiş olacağız." değerlendirmesinde bulundu. 

Entregre Tesis

Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde inşaatı tamamlanan 80 bin metrekare kapalı alana ve 400 milyon dolar yatırım değerine sahip fabrikada, 1300 kişiye istihdam sağlanacak. Silikon işleme teknolojisini Türkiye'ye kazandıracak fabrika, faaliyete geçtiğinde "ingot, wafer, hücre ve modül" imalatını tek çatı altında yapabilen Türkiye'nin ilk entegre tesisi olacak. Yılda 500 megavatlık üretim kapasitesiyle hizmet verecek olan fabrikanın ilk üretimleri, Güneş YEKA 1 projesi kapsamında kurulacak toplam 1000 megavat kurulu güce sahip Konya Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nde kullanılacak.

Okunma Sayısı: 1200

  • PAYLAŞ :

Güneş Paneli 15 Haziran Enerji Güneş Enerjisi

Benzer Haberler